Nie dajmy naciągnąć się oszustom

3 lipca 2019 roku miała miejsce globalna awaria Facebooka, Instagrama oraz komunikatora WhatsApp. Użytkownicy z całego świata masowo zgłaszali problemy z ładowaniem się postów oraz zdjęć.

Na swoim oficjalnym koncie Facebook poinformował, iż przyczyną awarii był błąd wywołany podczas prowadzenia rutynowych prac i przeglądu systemu. Jeśli 3 lipca i kilka dni po tym otrzymaliście dziwne wiadomości od swoich znajomych na Messengerze, to wiedzcie że miało to bezpośredni związek z facebookowym błędem.

Okazało się, że tego typu awaria jest dla oszustów idealną okazją do rozsyłania spamu.

Dziwna wiadomość z zagranicznym numerem

Treść wiadomości brzmi następująco:

„+380 96 758 2917 Ta wiadomość informuje wszystkich naszych użytkowników, że ostatnio nasze serwery były bardzo zajęte, dlatego prosimy o pomoc w rozwiązaniu tego problemu. Prosimy aktywnych użytkowników o wysłanie tej wiadomości do wszystkich osób na liście kontaktów, aby potwierdzić aktywnych użytkowników Facebooka, jeśli nie wyślesz tej wiadomości do wszystkich swoich kontaktów na Facebooku, a twoje konto pozostanie nieaktywne, co spowoduje utratę wszystkich kontaktów. Przenieś tę wiadomość. Twój smartfon zostanie zaktualizowany w ciągu 24 godzin i będzie miał nowy wygląd oraz nowy kolor czatu. Drodzy użytkownicy Facebooka, zaktualizujemy Facebooka od 23:00. Do 5:00 rano tego dnia. Jeśli nie wyślesz tego do wszystkich kontaktów, aktualizacja zostanie anulowana i nie będziesz mógł komunikować się z wiadomościami na Facebooku.”

Sama treść jak i składnia powyższej wiadomości dobitnie sugerują, iż nie jest to wiarygodna informacja od zespołu Facebooka, tym bardziej że internetowy gigant stosuje zupełnie inne metody komunikacji z użytkownikami.

Również konstrukcja zdań może świadczyć o tym, że wiadomość ta była tłumaczona z innego języka za pomocą translatora.

Ślady na Ukrainie

Wpisując w wyszukiwarkę numer telefonu zawarty w fałszywej wiadomości, ukaże nam się bardzo duża ilość ukraińskich stron internetowych, które ostrzegają przed spamem i próbą oszustwa.

Z informacji zawartych w Internecie wynika, iż łańcuszek ten powstał prawdopodobnie w 2017 roku i nie miał nic wspólnego z tegoroczną awarią Facebooka, która stała się okazją do jego ponownego rozesłania.

Dzwoniąc pod wskazany w wiadomości numer możemy narazić się na niezwykle wysokie koszty związane z wybieraniem zagranicznego numeru telefonu.

Swoją drogą, kto wie? Może internetowi oszuści pójdą kiedyś o krok dalej i w celu weryfikacji konta poproszą nas o podanie numeru karty kredytowej?

Zasmucająca jest jednak myśl, ile osób ślepo wierzy w tego typu wiadomości i byłoby w stanie podać swoje dane oszustom.

Bądźcie ostrożni!

Następnym razem gdy otrzymacie dziwną wiadomość od swoich znajomych – zachowajcie czujność.

Pamiętajcie o tym, że każda szanująca się firma czy serwis www mają określone procedury komunikacji z użytkownikami – są to różnego rodzaju komunikaty lub powiadomienia, które praktycznie nigdy nie wyglądają jak zwykła wiadomość od użytkownika.

Bądźcie szczególnie czujni, zwłaszcza gdy w grę wchodzi weryfikacja konta wymagająca podania poufnych danych.

Przez naszą nieuwagę wszelkie wrażliwe informacje mogą dostać się w ręce przestępców i innych niepowołanych osób, a skutkiem takiej sytuacji mogą być poważne konsekwencje takie jak np. wzięcie kredytu na nasze nazwisko, utrata pieniędzy z konta bankowego oraz inne konsekwencje prawne.